Bilgi Bankası

Truck Size

L = Length
W = Width
H = Height
V = Volume

TRAILER TYPE

L (m)

W (m)

H (m)

V (m3)

 

IMAGE

Standart Trailer

13.60

2.48

2.70

91

 

Mega Trailer

13.60

2.48

3.00

100

 

Optima Trailer

13.60

2.48

2.85

96

 

Jumbo Trailer

3.50

2.48

2.50

92

 

10.10

2.48

2.80

Truck Trailer

8.00

2.48

3.00

120

 

8.00

2.48

3.00

Standart Trailer (Open)

upto 18

2.48

-

-

 

Dumper Truck

-

-

-

upto 25

 

Jumbo Tailer (Open)

upto 18

2.48

-

-

 

Lowbed Trailer

-

-

-

-

 

Konteyner Ölçüleri

Incoterms 2020

Incoterms 2020: Bilmeniz Gereken Değişiklikler İthalat-ihracat işindeyseniz, Incoterms kurallarını duymuşsunuzdur. Uluslararası Ticaret Odası (ICC), Incoterms kurallarını “günlük olarak küresel ticaretin ithalat ve ihracatına katılan bireylere özel rehberlik sağlayan” “malların satışı için dünyanın temel ticaret şartları” olarak tanımlamaktadır. 1936'da uygulamaya konmalarından bu yana, Incoterms kuralları her 10 yılda bir güncellenmektedir. En son güncelleme Eylül 2019'da yapıldı ve ardından ICC Incoterms 2020'yi yayınladı. Bunlar 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girdi.

Incoterms nedir?

Incoterm, Uluslararası Ticari Terimler'in kısaltmasıdır. Incoterms kuralları, malların tüm taşıma modları (karayolu, demiryolu, hava ve deniz) ile teslimatı için dünya çapında tanınan bir standartlar dizisidir. Uluslararası ve iç ticarette yer alan alıcı ve satıcıların üzerinde anlaşmaya vardıkları terimlerdir. Bunlar dünya çapında hükümetler ve yasal yetkililer tarafından tanınmaktadır. Incoterms kuralları, ICC tarafından bir araya getirilen uzmanların oluşturulmasıdır. ICC, kendisini “her gün, her yerde herkes için iş yapma misyonuyla 100'den fazla ülkede 45 milyondan fazla şirketin kurumsal temsilcisi” olarak tanımlıyor. Incoterms kuralları, ICC'nin ticari markasıdır ve Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya, Çin ve Hindistan dahil olmak üzere birçok ülkede tescillidir.

İthalatçıların ve ihracatçıların, özellikle işleriyle ilgili olanlar olmak üzere Incoterms kurallarına aşina olmaları önemlidir. Bunun nedeni ise:

• Incoterms kuralları evrenseldir ve bu nedenle işletmelere açıklık ve öngörülebilirlik sağlar

• Satıcı ve alıcının ne tür sorumluluklar, maliyetler ve riskler taşıdığını açık ve net bir şekilde belirtirler.

• Yük taşımacılığı için bir gönderiyi paketleme ve etiketleme, satın alma siparişi verme ve menşe belgesi hazırlama dahil olmak üzere bir dizi işlemin nasıl başlatılacağı ve tamamlanacağı konusunda satıcılara ve alıcılara rehberlik ederler.

11 Şu anda kullanımda olan Incoterms

Incoterms kuralları, genel ticari terimler için küresel olarak kabul edilen tanımları ve yorum kurallarını sağlar. Bu terimler üç harfli kısaltmalarıyla daha iyi bilinir. Şu anda kullanımda olan 11 Incoterms var. Bazıları tüm ulaşım modları için geçerliyken bazıları belirli bir mod için geçerlidir. Bunlar kısaca açıklanan 11 kuraldır:

• EXW (Ex-works): Bu, satıcının malları belirli bir yerde, genellikle satıcının fabrikasında hazır bulundurması anlamına gelir. Alıcı, malların taşınmasından sorumludur ve bunun maliyetini üstlenir.

• DAP (Yerinde Teslim): Satıcı, malları belirlenmiş bir yere teslim etmekten sorumludur.

• FOB (Gemide Ücretsiz): Satıcı, malları alıcı tarafından belirlenen bir limanda belirtilen bir gemiye yüklediğinde teslimatı tamamlar. Bu nedenle, mallar gemiye "gemiye" ulaştığında satıcı sorumluluktan "özgür" olur. Bundan sonraki herhangi bir hasar veya kayıp sorumluluğu alıcıya geçer. Bu kural, deniz veya iç su yolu ile taşınan mallar için geçerlidir.

• FCA (Ücretsiz Taşıyıcı): Satıcı, malları satıcının tesislerinde veya belirtilen başka bir yerde alıcı tarafından görevlendirilen bir taşıyıcıya veya acenteye teslim eder.

• FAS (Gemi Boyunca Ücretsiz): Satıcı malları geminin yanında teslim eder (örneğin bir mavna veya rıhtım üzerinde). Alıcı, malları gemiye yüklemelidir. Bu kural sadece deniz taşımacılığı için geçerlidir.

• CFR (Maliyet ve Navlun): Satıcı, malları belirlenen limanda bir gemide teslim eder ve malları limana getirmek için masraf ve navlun öder.

• CIF (Maliyet, Sigorta ve Navlun): Satıcı malları belirtilen limanda gemide teslim eder ve malları limana taşımak için masraf, navlun ve sigorta öder.

• CPT (Carriage Paid To): Satıcı, malları belirtilen bir yere teslim eder ve o yere nakliye ücretini öder.

• CIP (Carriage and Insurance Paid To): Satıcı, malları belirlenen bir yere teslim eder, malların o yere hem nakliyesini hem de sigortasını öder.

• DPU (Delivered At Place Unloaded): Satıcı, malları belirlenen yerde teslim eder ve her ikisinin de risk ve maliyetlerini üstlenerek boşaltır. Bu, satıcının teslimatı tamamlamak için malları boşaltmasını gerektiren tek kuraldır. Alıcı, herhangi bir ithalat gümrükleme ücreti, vergi ve harçla ilgilenir.

• DDP (Delivered Duty Paid): Satıcı, malların belirlenen bir yerde taşınmasını ve teslimatını düzenlediğinden ve ithalat gümrüklemesinin yanı sıra oluşabilecek vergi ve harçları ödediğinden burada azami sorumluluk üstlenir.

Adres :

ER TRANSPORT ULUSLARARASI TAŞIMACILIK LTD. ŞTİ.
K.BAKKALKOY MH. DUDULLU CD. BRANDIUM R:2 BLOK NO:23-258 / 86
ATAŞEHİR / İSTANBUL / TÜRKİYE

İletişim

+90 532 317 7299
erhan@ertransport.com.tr